Firestorm – prohlížeč pro Second Life

Vítejte v Second Life

Pokud jste v Second Life (dále jen SL) noví, asi máte hlavu jako pátrací balón, nevíte kam dříve koukat, každý Vás zahlcuje “dobrými radami” a Vy nestačíte pobírat obrovský příval informací, který se na Vás žene. To může skončit jen třemi způsoby.

Buď Vás to chytne a Vy začnete nasávat vše jako houby a zkrátka se oťukáte a metodou pokus omyl si postupně osvojíte základní znalosti nebo zůstanete u schopnosti komunikovat a to nejlépe na jednom jediném z českých a slovenských míst, kde najdete kamarády, budete se bát vystrčit nos za jeho zdi a budete SL používat jako 3D chat a nebo Vás to vyděsí a odradí a utečete pryč…

Nebo si pročtete tyto návodné články, které jsme pro Vás zpracovali a pokusíte se z nich vytěžit pro Vás to důležité.

Pojďme se do toho pustit 🙂

Předpokládejme, že jste zcela nový avatar, který se dozvěděl o SL z externího zdroje nebo od kamaráda, který už v SL je. Pak jste se zaregistrovali pod novým jménem, vybrali si prvotní vzhled Vašeho avatara a vstoupili do světa Second Life® virtual world.  Pokud je tomu tak, máte napůl vyhráno.

Prohlížeč

První otázkou by měl být výběr prohlížeče pro SL. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní nástroj a nemění se příliš často, doporučuji z dlouhodobé kladné zkušenosti mne i jiných avatarů prohlížeč Firestorm (lze stáhnout zdarma z: http://www.firestormviewer.org/downloads/

Tam vyberte verzi svého operačního systému (viz. obr. 1). V tomto návodu se budeme věnovat právě tomuto prohlížeči. Tak pojďme na to…

logo firestorm

 obr. 1

Ovládací prvky

Po nainstalování prohlížeče Firestorm se musíte přihlásit. Přihlašovací údaje získáte po registraci do Second Life a po výběru vašeho avatara. Jak na to zjistíte zde:

Registrace do Second Life®

První kroky na uvítacím ostrově Second Life® world

Na přihlašovací obrazovce ve spodní části zadáte postupně své uživatelské jméno (Username).

Při dalších přihlášeních se vám za toto jméno zpravidla doplní “ @ Second Life”, ale s tím si teď nedělejte starosti. Dále vyplňte vámi při registraci zvolené heslo (password). “Start at” ponechte na “Last location”. Tím se dostanete na poslední opuštěné místo, tedy místo, kde jste se naposledy odhlásili. Pokud se přihlašujete poprvé, jako v našem případě, zpravidla se ocitnete na shromažďovacím místě SL. Další možností je “Home”, tedy místo, které si určíte jako svůj domov. To si ukážeme později.

      

Položka “Log into Grid” musí být nastavena na Second Life. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko “Log In”. Pokud jste vše zadali správně, přihlásíte se do prostředí SL. Pokud připojení selhalo, zpravidla jste udělali chybu ve jméně nebo zadali špatné heslo.

Jakmile jste připojeni, vidíte svého avatara a okolní prostředí. To se načítá, podle rychlosti a výkonu Vašeho počítače a podle zatížení regionu, do kterého jste se přihlásili, různou rychlostí. Nic vám však nebrání pustit se do nastavení prohlížeče.

V jeho spodní části vidíte několik čtvercových ikon. V tuto chvíli je zredukujeme pouze na ty, které budete potřebovat pro běžné fungování v SL. O nic nebudete ochuzeni, toto nastavení používám stabilně. Pokud se přesto budete chtít v budoucnu k některým funkcím vrátit, je to velmi snadné. Nyní si ponechte na ploše pouze ikony dle obrázku vlevo.

Ostatní odstraníte tak, že na ně kliknete pravým tlačítkem a vyberete možnost “Remove this button”. Já dále doporučuji jejich přetažení na pravou stranu obrazovky, jsou tak lépe k dosažení. Popis jednotlivých ikon Ikony probereme v pořadí shora. První z nich s obrázkem trička je především zásobárnou Vámi vytvořených outfitů, tedy sad oblečení.

K podrobnostem se dostaneme v dalších částech tohoto seriálu. Po rozkliknutí se zobrazí tabulka se dvěma hlavními záložkami: “Outfits” a Wearing”. Ve druhé jmenované je zobrazeno vše, co máte v tuto chvíli oblečeno na svém avatarovi. Nejedná se pouze o “ošacení”, ale i další prvky jako kůže (skin), vlasy (hair), oči (eye), tělo (shape) ad.

Druhou ikonou je “Inventář”. Zde se ukládá vše, co máte ve svém “držení” Všechny nakoupené předměty, animace, oblečení, odkazy na místa (landmark), poznámky (notecard), atd.

Třetí ikona shora je přehledem lidí, kteří se v danou chvíli pohybují okolo Vás. U jejich jména je zobrazen jejich věk (doba od registrace), čas připojení a jejich vzdálenost od Vás. Čtvrtá ikona je “Voice”, tedy možnost hlasové komunikace mezi avatary.

Ikona s motivem fotoaparátu umožňuje zachycování momentů ze života Vašeho avatara a jejich ukládání na disk nebo do inventáře. Dalším tlačítkem se zobrazí mapa SL.

Ikona se soustřednými kruhy je také mapou, avšak s odlišnými funkcemi a zobrazením. Ikona s lupou slouží k vyhledávání. Vyhledávat lze především osoby podle jejich jména, skupiny, místa, pozemky, události a akce a obchodní nabídky.

Další dvě ikony je dobré mít zobrazeny (rozkliknuty) stále. První ovládá pohyb avatara a kamery, druhá pak umožňuje komunikovat s ostatními avatary. Poslední ikona není až tak nutná, umožňuje zobrazit destinace, nabízené jako tipy na výlety.

Postupně Vám představím všechny funkce podrobně…

 

Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..