Co je to Second Life?

První otázka každého, kdo slyší o the Second Life® world. Co to je? A ještě lépe… Co je to za hru?

Tady je první věc, kterou je třeba si hned na začátku vyjasnit zcela na rovinu.

Second Life není hra. V překladu Druhý Život přesně vystihuje podstatu této aplikace. Jedná se o virtuální svět, kde stejně jako v reálném světě (Real World – RL), nejsou žádné dané úkoly, které je třeba dosáhnout pro dosažení dalších úrovní.

Registrace do the Second Life® world totiž skutečně hru připomíná. Musíte si při registraci vybrat svoji postavu z několika nabízených avatarů, musíte si zvolit jméno, které budete v SL používat a poté jste vrženi do světa, kde se ocitnete na „vítacím ostrově„.

Zde postupujete po šipkách a během své cesty se učíte jak svého avatara ovládat. Jak chodit, létat, skákat, rozhlížet se…

To celé je shodné se začátkem každé realtimové hry. Tím to však také končí.

Registrace do Second Life®

První kroky na uvítacím ostrově Second Life® world

A co dál?

Jakmile dojdete na konec této cesty, zůstanete stát jako ovečka a marně hledáte nějaký další pokyn. Ten však chybí. dál je všechno jen na vás. Je to stejné, jako když vyjdete z Vašeho domu na ulici. Co dál? Dáte se doprava? Doleva? Sednete do auta a pojedete do práce? Nebo na chalupu? Půjdete do hospody? Zpátky domů?

Na vaše nervozní a nerozhodné přešlapování samozřejmě na konci čeká několik chytrolínů, kteří se vám snaží vnutit svou destinaci (povětšinou pofidérní 🙂 )

A co tedy máte dělat dál? To je už skutečně pouze na vás. Bavit se, pracovat, vydělávat peníze, najít si, co vás bude bavit… A abyste po 15 minutách nerozhodného přešlapování unuděně Second Life nezavřeli a neodinstalovali, což by ne pochybně byla škoda, musíte vědět, jaké jsou v tomto virtuálním světě možnosti. A právě proto je tu tento web.

3D chat – sociální prostředí

Oblíbená definice SL je, že se jedná o 3D chat. Místo, kde se setkávají lidé na různých místech (ekvivalent chatovacích místností), s různou tématikou podle toho, co daného člověka zajímá (lodě, tanec, hudba, letadla, afrika, jungle, sex různých forem, romantika, koně, indiáni… atd.) Tam si lidé povídají a dělají společně činnosti. Seznamují se, přátelí se, hádají se, atd… Stejně jako v reálném životě.

Proč tedy vstupovat do Second Life, když je to stejné jako reálný svět? Protože virtuální svět vám nabízí nepřeberné množství činností a zážitků, které nemáte šanci v reálném světě prožít. A že jsou ty prožitky pak pouze virtuální? Ano, jsou… ale věřte, že nejsou o nic méně silné, vzrušující a naplňující. Úspěch zde chutná stejně sladce jako v RL, zklamání bolí stejně, radost prožíváte stejně, zamilování je taky stejné a setkání s blbcem je stejně neradostné.

Ekonomika v Second Life

Předně je třeba říci, že žít v Second Life lze zcela bez využití virtuální měny. Tisíce a tisíce položek jsou dostupné zdarma, ať se jedná o doplňky na vašeho avatara, oblečení, dopravní prostředky, předměty a objekty…

Časem však každý avatar pocítí touhu mít v tomto světě kousek vlastního místa… domov. A nebo si koupit něco, co zdarma není.

Peníze užívané v prostředí Second Life se nazývají Linden™ dollars (dále jen „lindeny“).

Lindeny jsou virtuální měnou směnitelnou za reálnou měnu. To znamená, že buď si vystačíte s penězi, které vyděláte uvnitř SL a tamtéž je utratíte nebo můžete za své reálné české koruny nakoupit lindeny a ty utratit v SL. Stejně tak však vydělané lindeny v SL můžete zpětně převést na svůj bankovní účet v českých korunách.

Pro představu přepočet na české koruny je cca o jednu nulu… takže 100 L (lindenů) je cca 10 Kč, takže 1000 L je cca 100 Kč atd. 1000L je 4,37 USD (podle aktuálního kurzu v době napsání tohoto příspěvku vč daně).

Při převodu peněz si Linden Lab vždy účtují poplatek, jedná se však o zanedbatelnou položku.

Práce a vydělávání peněz

Prací v SL je možné se uživit za stejných podmínek jako v RL – tedy, pokud něco umíte nebo jste podnikavý a využijete příležitost.

Začátečníci získávají lindeny nejčastěji nejjednoduššími způsoby, jako je tzv „rybaření“ (sedíte na zadku a neskutečně pomalu vytahujete rybu za rybou, každá vám přičte cca 0,01 – 0,05 L.

Další asi nejrozšířenější možností je práce v klubu (DJ, hosteska, striptérka, eskort apod.) Tam se dá vydělat za den od stovek po tisíce lindenů.

Velmi výdělečná, avšak s nutností vkladu předem je realitní činnost. Můžete nakoupit a dále pronajímat pozemky.

A pokud jste ochotni se naučit či ovládáte 3D modelování, můžete začít vytvářet objekty a předměty do SL (domy, auta, oblečení, doplňky apod. a poté to dále prodávat ostatním uživatelům. Tady se mohou dostat výdělky až na desítky tisíc lindenů denně. Pak už si můžete měnit měnu zpětně a posílat si peníze do RL. Znám pár lidí, co se živí na SL bez toho, aby pracovali v RL a opravdu netrpí nedostatkem 🙂 Takže ano, dá se uživit prací na SL, ale povede se to jednomu z 1000 avatarů.

Proč jsem o Second Life ještě neslyšel?

Největší boom Second Life v ČR byl okolo roku 2007 – 2008. Tehdy se tisíce lidí do světa registrovalo a česká komunita vzkvétala. Bylo založeno mnoho firem v SL, psalo se o tomto virtuálním světě v počítačových časopisech, mluvilo se o něm v televizi, univerzity zakládaly své virtuální skupiny uvnitř SL…

V současné době není SL nijak propagováno, ačkoli to není svět, který stagnuje. Naopak. Od roku 2007 došlo k obrovskému skoku v kvalitě prostředí i samotných avatarů, k neskutečnému nárůstu možností využití SL, dnes lze využívat k pohybu v SL brýle na virtuální realitu…

Díky absenci propagace virtuálního světa Second Life přichází málo nováčků… spousta lidí se zaregistruje, vejde do světa a za pár hodin to odinstaluje, protože jim to přijde bez cíle (což je) a nepotkají nikoho, kdo by jim přednesl možnosti Second Life… vrací se staří avataři, kteří SL opustili před několika lety a teď se chodí podívat, co je nového. Málokdy však potkají staré známé, protože česká komunita tak, jak ji znali již neexistuje.

Další překážkou pro mnoho Čechů je to, že Second Life je z logiky věci prostředí, užívající angličtinu. Pouze malé komunitní ostrůvky užívají svůj mateřský jazyk. Bez alespoň základní znalosti angličtiny se však neobejdete a pokud zcela odmítnete její užívání, uteče vám 99% možného využití SL. Zde jde však pouze o vaši ochotu a vstřícnost. Pokud nejste ten „pravý Čech“ se stupidním názorem, že když přijede turista do Prahy, má se naučit česky a neptat se vás na cestu anglicky, máte vyhráno. Pokud tento názor sdílíte, nevstupujte do Second Life 🙂

Pro a proti vstupu do Second Life

Pro

  • neskutečně obrovský virtuální svět s každým prostředím, které si jen dokážete vymyslet a představit a vy můžete být jeho součástí
  • široké možnosti využití – zábava, podnikání, setkávání s přáteli, relaxace, výuka a zdokonalení v angličtině a jiných jazycích
  • možnost provádění činností, které pro vás v RL nejsou dostupné finančně, sociálně, zdravotně, místopisně, morálně apod. SL nabízí splnění vašich snů, tužeb, nenaplněných cílů.
  • možnost setkání a poznávání nových přátel… a někdy i lásek a partnerů pro RL.

Proti

  • absence „vedení za ručičku“ tedy úrovní, úkolů, podmínek k dosažení něčeho dalšího – Second Life není hra
  • nebezpečí srážky s blbcem 🙂 stejně jako v reálném životě. Místo radosti ze setkání tak můžete zažít zlost a smutek
  • prostředí v anglickém jazyce (avšak lze začít s pouhými základy a zaručuji vám rychlé učení a pokroky)
Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..