Inventář avatara v Second Life

V minulých dílech jsme si ukázali, jak pracovat s položkou Appearance… jak se oblékat a svlékat… nyní si uložíme naše oblečení do skříně…

ikona Inventory   Inventář

okno Inventář
obr. 1

V Second Life se pod ikonou s kufrem nachází položka Inventory (Inventář) (obr.1).

Není to jen šatní skříň. Tato úschovna přechovává veškerý Váš hmotný i nehmotný majetek v SL. Tedy např. také objekty (od špendlíku po lokomotivu), animace, gestury, poznámky, textury, landmarky apod.

Inventář je rozdělen do složek, které obsahují jednotlivé položky. Každá složka je určena k uložení jiného typu položky, i když je ve většině případů možné přetáhnout položky volně z jedné složky do druhé. Můžete také vytvářet nové složky.

organizace inventáře
obr. 2

Existuje několik speciálních složek:

 • Current Outfit (aktuální vzhled) – obsahuje všechny položky, které tvoří současnou podobu vašeho avatara, včetně částí těla, oblečení a připojených objektů.
 • Lost and found (ztráty a nálezy) – když je vám objekt vrácen systémem čí jiným avatarem, je zde uveden. Například, pokud jste náhodou nechali předmět v domě jiného obyvatele a on vám jej vrátí, předmět se uloží do Lost and Found. Pokud je položka prázdná nemusí být, v závislosti na nastavení, v seznamu uvedena.
 • Trash (odpadkový koš) – obsahuje vše, co jste dali vyhodit povelem Delete. Koš se nevysype, dokud něj pravým tlačítkem myši neklepnete a nezvolíte Empty trash. To je pojistka proti nechtěnému či unáhlenému smazání objektu.
 • Library (knihovna) – obsah této složky nelze změnit. Obsahuje výchozí položky… vzhledy avatarů, objekty, cvičné objekty ke stavění, textury apod.

Search bar (Vyhledávání v inventáři)

Napište název toho, co hledáte, do vyhledávacího pole. Vyhledávání je sensitivní, tedy nachází všechny shody s vámi zadaným výrazem v celém inventáři. Vyhledávání oprávnění a odkazů také funguje, takže pokud hledáte předměty s příznakem “no copy”, jsou zobrazeny všechny odpovídající položky. Kromě toho, pokud chcete hledat všechno, co máte na sobě, zadejte „worn“ bez uvozovek a uvidíte to. Chcete-li zrušit nebo obnovit hledání, klepněte na tlačítko reset – křížek.

Uspořádání inventáře

Je dobré, udržovat inventář “uklizený”. Načítá se rychleji a stejně, jako ve vaší skříni pak nemusíte hledat ponožky mezi svetry nebo hůře v šuplíku na nářadí, i zde se mnohem lépe vyhledává, je-li v inventáři systém.

Tipy:

 • tvořte si podsložky a ukládejte si předměty do nich. Složka Clothing tak může obsahovat např. podsložky bundy, svetry, kalhoty, šaty… načež složka šaty by se mohla dále dělit na letní, večerní, na doma apod. Čím lepší systém složek si vytvoříte na začátku, dokud máte v inventáři pouze pár položek, tím lépe se vám s ním bude pracovat, až položek budou desetitisíce… a to budou 🙂
 • pro uspořádávání inventáře si otevřete další okno kliknutím na kufřík v dolní liště. Položky tak můžete přetahovat mezi okny a srovnávání je mnohem snadnější.
 • pro drahé položky si vytvořte složku např. !!!NEMAZAT!!! a sem si ukládejte nákupy v nerozbaleném stavu poté, co jste si je rozbalili do inventáře (za předpokladu, že je položka „copy“). Pokud si pak drahou položku při budoucím úklidu náhodou smažete, máte-ji stále uloženu zde.
 • pokud odstraníte (smažete) součást oblečení, např. sukni, pak se tato odstraní i ze všech vámi uložených outfitů, ve kterých byla obsažena.
 • pokud odstraníte např. texturu, kterou máte aplikovanou na nějakém předmětu, pak na něm zůstane i po vymazání z inventáře.

Pokud si někdy budete myslet, že vám nějaká položka prostě zmizela z inventáře sama od sebe:

 • zkontrolujte, zda v položce filtry je nastaveno ”vše”. Zkuste obnovit filtry kliknutím na Nastavení – Reset Filters
 • zkuste kliknout na záložku Recent, tam jsou zobrazeny nedávno použité položky od posledního přihlášení
 • vymažte Cache prohlížeče (Avatar – Preferences – Network & Cache – Clear Inventory Cache)
 • hledejte položku ve složce Lost and Founds
 • hledejte položku ve složce Trash
 • vyhledejte položku zadáním jejího názvu do vyhledávacího pole

Rezzování a otevírání “krabic”

Koupili jste si něco z SL Marketplace nebo inworld a obdrželi jste pouze krabici? Nebo jste si koupili náhrdelník a všechno, co jste dostali, byla fotka náhrdelníku na krabici?“ Nebojte se! To je normální. Second Life položky jsou obvykle prodávány v jednoduchých obalech, které vyžadují otevření.

Jejich obsah je uvnitř. Stejně, jako když si zakoupíte novou televizi… také ji dostanete v krabici a musíte ji teprve vybalit. Takovému vybalení se zde říká “rezzování”.

Nenoste krabici.

Pamatujte si, že budete muset otevřít krabici a použít její obsah.

rezzování
obr. 3

Pokud se vám přihodí podobná “nehoda” a oblečete si krabici (obr. 3), nezmatkujte, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte “Detache”. Poté krabici uchopte a přetáhněte vedle avatara na zem… rezzněte ji.

Vyhledání pozemku, na kterém lze rezzovat objekty

Chcete-li otevřít a rozbalit krabici s vaším nákupem, musíte se nacházet na místě, kde je to dovoleno. K tomuto účelu jsou zřízena tzv. “pískoviště”, kde má oprávnění k rezzování každý. Neuklizené položky se vám vrátí automaticky do inventáře.

Chcete-li najít jiné pískoviště, pak zadejte do vyhledávání (ikonka s lupou) slovo “sandbox”. Klikněte na vybraný řádek a vpravo zvolte tlačítko Teleport. Mnoho obchodů má nastavenou rezz zonu pro své zákazníky.

Jste-li na místě, kde je možné rezzovat, najděte obdrženou položku v inventáři, otevřete složku, ve které se nachází krabice s obsahem a tu tahem myší vytáhněte z inventáře na zem vedle svého avatara. Na vytaženou položku klepněte myší pravým tl. a vyberte možnost “Open”.

V následně otevřeném okně vyčkejte na načtení obsažených položek a vždy vyberte možnost “Copy to inventory”. Jakmile to provedete, objeví se vám v inventáři nová složka s obsahem krabice. Pokud ji nemůžete najít použijte záložku Recent. Po vybalení z krabice nezapomeňte tuto smazat “Delete” nebo vzít zpátky do inventáře “Take”, aby nezůstala ležet tam, kde jste ji položili. Nyní můžete položky používat…

Nejde mi rezznout položku…

chyba rezzování
obr. 4

V případě, že se Vám nedaří přetáhnout objekt z vašeho inventáře a zobrazuje se chybové hlášení (obr. 4), znamená to, že na tomto pozemku není povoleno rezzování.

Jak to zjistíte?

povolen rezz
obr. 5

Podívejte se do horní lišty prohlížeče. Pokud se tam nachází ikona krabice (obr. 5) se symbolem zákazu, není rezz povolen. V tom případě musíte svůj nákup vybalit jinde.


 

Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..