České město v Second Life

27. červen 2007 00:32 / Pavel Dobrovský

Nové oči od Viléma mohli získat návštěvníci párty Čechů a Slováků v jednom městečku, které je teprve v kojenecké fázi, ale jeho starostové si malují světlou budoucnost. Stejně jako oči, je i město virtuálním konstruktem v prostoru Second Life, který nedávno oslavil čtvrté narozeniny a zaregistrovalo se v něm přes sedm a půl miliónu uživatelů. V jednom okamžiku pak bývá online přes dvacet tisíc lidí a většina z nich se rozhodla žít skutečnými „druhými životy“. Staví domy, pronajímá v nich byty, navrhuje oblečení a zařizuje butiky, programuje speciální animace nebo se živí jako bytový architekt. Jen v květnu 2007 si téměř čtyřicet tisíc lidí vydělalo více než deset dolarů, z nich pak sto třicet devět mělo měsíční příjem nad 5 000 dolarů.

Češi a Slováci tvoří zanedbatelné procento návštěvníků, přesto možnosti Second Life inspirují. Martin Dvořák, zástupce společnosti Beneta, tvrdí, že ho před rokem zaujal vstup velkých firem do Second Life, kde si postavily vlastní sídla a nabízejí buď značkové virtuální zboží nebo jen svým logem oznamují světu, že kolonizovaly virtuální svět. O příkladech není třeba se zmiňovat, všichni slyšeli o tiskové agentuře Reuters, která si vystavěla velké mediální centrum a platí virtuálního novináře nebo o firmách Toyota či Adidas, jež založily obchodní dům, nebo o otevření švédského informačního centra. Dvořák říká, že v českém a slovenském prostředí se ještě nikdo nepokusil velké firmy oslovit, aby podnikly něco podobného, a to z prostého důvodu: není dobrá odpověď na otázku, proč by to měly dělat. „Pro firmy začne být Second Life zajímavý až ve chvíli, kdy jejich prezence získá reálný efekt,“ říká. Vznikla myšlenka na založení českého města, které by nejen poskytovalo možnosti firmám, ale zároveň by přitáhlo komunitu Čechů a Slováků.

Mít vlastenecký kus půdy ve virtuálním vesmíru rozhodně není nová myšlenka. Na ostrově Dauntless (odkaz pro uživatele Second Life) provozují Češi vlastní bar v havajském stylu a za necelých sto korun pronajímají byty, případně pozemky prodávají za necelých tisíc korun. Dvořákem inciované město má oproti tomu mnohem větší ambice. „Jako první budujeme náměstí. Najdete na něm všechny budovy, které očekáváte, jako například hospodu, radnici, bar nebo diskotéku,“ říká. „Máme jasnou vizi, že střed města musí působit typicky česky, tedy s architekturou známou z českých měst. Chceme vzbudit hrdost, že budujeme české město a tu českost v něm najdete.“ Náměstí bude zabírat přibližně pětinu celého ostrova a bude centrem společenského dění – to znamená, že se objeví výstavy v radniční věži, v baru budou pravidelné párty a možnosti se rýsují i ve směru profesních přednášek od přednášejících z ČVUT a VŠE nebo divadelních vystoupení a koncertů českých a slovenských kapel. „Stálé aktivity jsou jádrem úspěchu celého projektu. Když lidi přijdou do města a nebude tam co dělat, tak to párkrát zkusí a nakonec odejdou,“ říká Dvořák a poukazuje na nedávný případ skvěle vybudovaného maďarského města, které nenabízelo obsah a majitelé ho museli zrušit. Udržet městskou populaci je ostatně klíčem k přitažení velkých firem.

„V ideálním případě pokryjí chod města reálné firmy – ze začátku stačí deset firem, které skrz poplatky uhradí provozní náklady,“ představuje si Dvořák, vystudovaný ekonom. Aby město mohlo fungovat, je zapotřebí nejprve koupit ostrov, jehož cena se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun a dále každý měsíc platit přibližně dvacet tisíc za provozní náklady, které souvisejí s organizováním aktivit a placením jednotlivých městských zaměstnanců. Způsobů, jak se prezentovat v Second Life je hodně – někomu postačí kancelář, za jejíž vyrobení si Beneta účtuje poplatek ve výši pár tisíc korun a za měsíční údržbu pak několik stovek. „Když někdo bude chtít komplex budov nebo nějakou náročnější stavbu se zajímavým interiérem, tak práce bude stát již desítky tisíc,“ říká Dvořák. Uživatelé, kteří budou chtít přímo virtuálně vydělávat, si mohou pronajmout krámek a peníze opět půjdou na údržbu města. „Každý Čech, který by se k nám přihlásil by díky penězům od firem dostal byt zdarma a v městských obchodech by měl třeba třetinu sortimentu zdarma nebo za výrazné slevy,“ tak zní další strategie, jak uživatele přitáhnout právě k sobě. Vzniklo by vlastně do značné míry utopické prostředí, kde můžete zdarma jíst a spát a mít kamarády, kteří mluví vaším jazykem – češtinou.

V současnosti čítá budovatelský tým uživatelů přibližně deset lidí, kteří jsou přímo zodpovědní za stav architektury. V budoucnosti Dvořák plánuje zadávat zakázky od firem zkušeným stavitelům a designérům, kteří budou placeni přímo od jeho firmy a mohou si tak v případě úspěšného uchycení projektu solidně vydělávat. V další fázi, kdy firmy již budou mít zájem o aktivní účast, se bude město rozrůstat po celém ostrově a mají vznikat modernistické nebo futuristické a jinak tématicky laděné čtvrtě, podle jednotlivých zakázek a přání samotných uživatelů. „Celá výstavba se rozvíjí tak rychle, že nevíme, co bude za půl roku. Je nutné ale podotknout, že v současnosti vzniká vše z nadšení komunity a my zatím její potřeby příliš neregulujeme.“ Dokud do hry nevstoupí samotné peníze a požadavky inzerentů, samozřejmě. Nad plněním zakázek pak bude dohlížet člověk přímo z Benety.

Jeden z největších otazníků je prozaický: jak se bude město jmenovat? Je potřeba najít jméno, které by vystihovalo českou podstatu města a zatím není nic jasně daného. „Komunita bude mít opět hlavní roli při rozhodování. V současnosti padl návrh Lhota nebo Česká Lhota, ale to většině anglicky mluvících uživatelů Second Life nic neřekne o podstatě toho místa,“ vykládá Dvořák. „Snažíme se proto sesbírat nápady a těsně předtím, než se město přesune ze staveniště do ostrého provozu, tak uděláme anketu a uživatelé sami si zvolí, jaký název jim nejvíce vyhovuje.“

Práce na srdci českého města v Second Life pomalu finišují a brzy se pravděpodobně rozjedou jednotlivé aktivity. Nebuďte proto překvapení, když narazíte na tiskovou zprávu, ve které bude velká společnost oznamovat, že si ve virtuálním světě postavila vlastní sídlo a zve všechny k jeho prohlédnutí. Jak sám Dvořák přiznává, pořádný start se očekává v horizontu několika měsíců až půl roku – stay tuned!


j.penaska napsal 13. 9. 2008 v 23.04
Pan Dvořák se chová jako každý zloděj chycený při činu

Pan Dvořák se chová jako každý zloděj chycený při činu – zkouší pošpinit moje jméno, aby svoje očistil. Ale narozdíl ode mne, který jsem o jeho podvodech předložil desítky nezpochybnitelných důkazů, tahle nula jen šíří špinavé pomluvy a spoléhá na svoje prachy na právníky, kontakty se zblbnutými novináři a na to, že dělá v SL zakázky pro Policií ČR, což považuji za potenciálně korupční chování a vyhazování peněz daňových poplatníků na živení podvodníků a jiných grázlů. Ale to je mi jedno – inteligentní lidé si jistě informace na Internetu dohledávají sami a podobným firmám a lidem se vyhnou obloukem. A ti ostatní – ať platí, když jsou hloupí. Na světskou spravedlnost v tomhle světě už nevěřím, ale pamatujte pane Dvořáku – boží mlýny melou pomalu, ale jistě a i když Vám to možná tady na Zemi projde, za Vaše zločiny se jednou jistě budete smažit v horoucím pekle!
Vysvětlení, co se přesně stalo, najdete zde: http://www.secondlifeprofessionals.com/…

 

 

20811074
j.penaska napsal 4. 8. 2008 v 14.03
Skandální podnikání firmy Beneta.CZ v českém Second Life!
Tiskové prohlášení firmy Jaroslav Peňaška – informační systémy (provozovatele www.virtualnisvety.cz a www.secondlife.sk) Beneta.CZ a pan Martin Dvořák alias Martin Duncker v Second Life nás i vás podvedli. Více na: http://www.virtualnisvety.cz/skandalni-… nebo na www.secondlifeprofessionals.com/vs

20820253
sl_cz napsal 29. 8. 2008 v 20.10
Pan Peňaška s naší společností v roce 2007 několik týdnů spolupracoval. Spolupráce byla z naší strany ukončena a od té doby je naše jméno vláčeno desítkami internetových diskuzí a jsme obviňováni ze lží a podvodů. Všechna tato obvinění jsou křivá a jsou motivována pouze osobním zviditelněním se pana Peňašky na úkor úspěšných aktivit naší společnosti.. Hledáme veškeré právní cesty, jak se tomuto internetovému pronásledování bránit. Aktuální stav tohoto „sporu“ zveřejňujeme na adrese http://secondlife.cz/jaroslav-penaska.

Omlouváme se všem čtenářům za obtěžování. Martin Dvořák, za tým společností BENETA.cz, s.r.o. a beVirtual, s.r.o.

11924078
.FisH. napsal 29. 6. 2007 v 10.43
určitě to je skvělá onlinovka a docela rád bych si to zkusil zahrát, ale ty prachy se mě do toho fakt vrážet nechtěj…

7127330
SIlverDragon napsal 5. 7. 2007 v 18.51
jaky prachy? je to zadarmo a jediny rozdil mezi free a placenym uctem je ze s palcenym si muzes koupit pudu.. s free jen pronajmout

17257871
StarejParan napsal 27. 6. 2007 v 20.42
Já bych to město nazval New Prague. Prahu zná dost cizinců.

17432527
yankovic napsal 29. 6. 2007 v 14.07
Mesto New Prague existuje v USA ve state Minnesota 😉 (viz. http://www.newprague.com/)

7127330
SIlverDragon napsal 28. 6. 2007 v 19.50
jo, a hend mas na krku vzpouru Moravaku, slovaku atd… at vyhraje co vyhraje, pochybuju ze to bude jmeno realneho mesta. Na tom jsme se shodli uz driv.

11889600
-Dexter- napsal 28. 6. 2007 v 19.55
Slovaků ?
7127330
SIlverDragon napsal 5. 7. 2007 v 18.54
misao…. SL NENI hra… je to virtualni svet, spis bych to priroval k internetu nove generace… grafika a ovladani je asi to jedine cim se to hre podoba…. jinak je to proste 3d obdoba internetu… kde mas prakticky ty same moznosti co tam… jen se nemusis bat ze chytis nejaky vir 😀

17341438
misa.zito napsal 29. 6. 2007 v 13.34
tento styl hry se mi vůbec nelíbí

7127330
SIlverDragon napsal 28. 6. 2007 v 20.07
je to jako kazda jina online hre (otazka jestli SL lze nazvat hrou)… Slovaci a Cesi se spoji dohromady proti zbytku sveta. Preci jen, v zaplave anglicky, nemecky a jinak mluvicich lidi neni mezi cestinou a slovenstinou skoro rozdil tak se i na stavbe samotne podili slovaci. (a v inf. kancelari, ktera je asi jeako jedina budova ktera uz muze plnit svou funkci – tzn je relativne vybavena, tedy az na zamestnance 😀 jsou ceske i slovenske vlajky.)

12049694
blb117X napsal 27. 6. 2007 v 14.56
Já sem to teda ještě nerhál a ani se na to nechystám, ale měl bych návrh na jméno : Kocourkov 😀 tak co, jestli to má vystihovat něco českýho… 😀

11889600
-Dexter- napsal 27. 6. 2007 v 20.01
To by bylo opravdu vtipné a výstižné…

7127330
SIlverDragon napsal 28. 6. 2007 v 19.49
toto jmeno je momentalne na ceduli na stavenisti… 🙂 uz celkem dlouho

11889600
-Dexter- napsal 28. 6. 2007 v 19.54
To je zase reprezentace. Asi jako Kabát. Tak by měli to město pojmenovat.

8109950
reikoma napsal 27. 6. 2007 v 10.10
Jen taková malá otázečka – ty tisíce a stovky, co jste zmiňovali v recenzi jsou reálné peníze, nebo jen virtuální, které potom lze směnit za reálné – nebo ještě jiné….. Nechápu, ale projekt je to určitě zajímavý….. PeAcE

11889600
-Dexter- napsal 27. 6. 2007 v 13.05
Peníze v SecondLifu mají opravdový kurz.

8109950
reikoma napsal 27. 6. 2007 v 14.31
to znamená že pokud nemám tučné konto – tak nemůžu hrát jo? Ej to je škody…..

7127330
SIlverDragon napsal 28. 6. 2007 v 19.57
no, platis jen 6.00 USD na mesic, pri predplacni na pul roku… ale protoze pokud mas premiovy ucet, dostavas tydne 300 LD (herni mena) jejiz kurz je vuci USD neco kolme 270-300:1 tak tydne dostanes dolar zpatky a de facto platis jen 2 USD (50 kc??) a 100 kc si prevadis na herni penize pro sebe… 🙂 takze castka celkem nizka. Ale, s ohledem na to ze penize se daji ziskat i ve hre, a za pozemky ktere vlastnis musis platit dane, ktere uz jsou dost vysoke, nema cenu mit premium acc, pokud nemate dost vysoky zisk, aby jste pokryli naklady.

11889600
-Dexter- napsal 27. 6. 2007 v 20.00
On to myslel trochu jinak. Hrát můžeš. Jako v každé jiné onlinovce, ale pokud chceš věci rychleji, musíš změnit peníze. V opačném případě začneš pracovat a vidělávat si ve hře. A pokud máš dobrý nápad, můžeš se stát i reálným milionářem.

9962016
Janchor napsal 27. 6. 2007 v 17.21
Muzes i bez konta, ale nekoupis si pozemky.

9919011
almachtung napsal 27. 6. 2007 v 01.31
No, zajímavé….a pokud to správně chápu, půjde o jakousi mezinárodní reklamní plochu pro české firmy… 🙂

16812015
levellover napsal 27. 6. 2007 v 06.54
🙂

Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

Jedna myšlenka na “České město v Second Life”

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..