Historie CZ/SK komunity v Second Life

Na tomto místě se pokusím zrekonstruovat historii české a slovenské komunity v Second Life. Vycházím z pramenů na webu a rád bych Vás všechny, kdo pamatujete začátky naší komunity v Second Life požádal o Vaše vzpomínky a příspěvky.


Pozn. Vzhledem k tomu, že články z internetu denně mizí, budu kopírovat jejich texty v zájmu jejich zachování, při uvedení zdroje a autora.Časová linie CZ/SK komunity v SL

2006

Ing. Martin Dvořák se zaregistroval do Second Life na základě článku o SL jako avatar Martin Duncker.


2007

Vyjmuto z vyprávění Patrika Martynova: „Zaregistroval jsem se do SL v květnu 2007 po návštěvě stránek Secondlife.com. První českou skupinu Czechoslovakia založila avatarka Marmela. Na první párty pro česko-slovenskou komunitu bylo asi 20 lidí. Pak se začala stavět Bohemia (nejdříve se sim jmenoval Avalon). Bylo to jen náměstí s lavičkami, kde se avataři potkávali, celé hodiny spolu mluvili, naháněli freebie a spekulovali jak vydělávat lindeny 🙂 Chodilo se kempovat, za hodinu měli kolem 50 lindenů. Proto dělali alty, aby si namnožili lindeny. První fontána na náměstí vypadala tenkrát jako studna. První klub v Bohemii se jmenoval „X„. Byl vždy plný lidí.“

Bohemia

V roce 2007 vzniklo v prostoru Second Life virtuální město Bohemia, které se stalo zábavním a kulturním centrem jak pro české a slovenské uživatele SL, tak pro všechny návštěvníky z jiných koutů světa, kteří chtěli např. získat informace o České republice a Slovensku. Vytvořené město architektonicky odpovídalo českému a slovenskému stylu a hovořilo se zde česky nebo slovensky, pobyt byl bezplatný a veškeré služby města byly také zdarma. Své virtuální sídlo zde měly např. Telefónica O2 Czech Republic, Pivovary Staropramen, IBM Česká republika, Policie ČR, CzechTourism, Český rozhlas a další.

Provoz a výstavba českého městečka Bohemia stály za rok existence od roku 2007 do roku 2008 cca milion korun českých.

Zakladatelem a starostou města byl Ing. Martin Dvořák, Ph.D., spoluzakladatel BENETA.cz, s.r.o. (25.6.2003 – 18.8.2008) a jednatel firmy beVirtual, s.r.o. (14.4.2008). 

V září 2007 vstupovala do SL nejen firma p. Dvořáka, ale zájemci o vstup do virtuálního světa byla investiční skupina J&T se svou bankou a fotbalovou Spartou, firma prodávající reklamní textil Longdog nebo webhostingová firma Ignum.

V říjnu 2007 vstoupil do virtuálního internetového světa Second Life i Český rozhlas na veletrhu Invex prostřednictvím projektu Odhalení a Radia Wave. To přinášelo posluchačům v Second Life každý pátek po poledni čerstvé informace z virtuálního světa. „Mapujeme zajímavé události, konference, semináře, hudební události a další aktivity účastníků Second Life,“ řekl ředitel stanice Ladislav Kylar. Na ostrově Czechoslovakia v městě Bohemia vytvořil Český rozhlas trojrozměrný virtuální stan, v němž vysílala i rozhlasová stanice Leonardo. 

Velmi zajímavý souhrný článek o SL z této doby, dotýkající se aktuálních kauz jako je hazard, dětská pornografie či ověřování identity a přinášející aktuální statistické údaje najdete zde…

 

Vyjmuto z vyprávění Patrika Martynova: „Jakmile se rozkřiklo, že chci zakládat druhý klub v době, kdy v Bohemii byl pouze klub „X“ jako první cz/sk klub, začali se okolo mně množit intriky… (pozn. redakce: od té doby se mnoho nezměnilo :-). Založil jsem skupinu „Angels and Cowboys„. Klub mi postavili Golfy Huet a Rollo Smith. Byla to velká kostka. V přízemí byl klub a v patře erotický klub. Abych více pomohl „kšeftu“ založil jsem si avatarku 🙂 Klub byl na simu Meola, který sousedil s Valutou. Jeho první DJ byl Dejw Ducrot. Pak jsem se stal starostou Valuty. Asi na rok.“


2008

V roce 2008 opustil Ing. Martin Dvořák, Ph.D. pozici ředitele a spoluzakladatele společnosti BENETA.cz, s.r.o. (25.6.2003 – 18.8.2008) a s partnery založil firmu 14.4.2008 firmu beVirtual, s.r.o., aby měli vhodnou právní subjektivitu pro uzavírání smluvních vztahů s reálnými partnery města Bohemia. beVirtual se stala vlastníkem města. Město vedla Rada města, složená z pěti lidí, v jejímž čele stál zvolený starosta města Martin Duncker.

V roce 2008 vstoupila do SL agentura CzechTourism se svým infocentrem. Předobrazem pro zastoupení Česka bylo reálné infocentrum agentury CzechTourism na Staroměstském náměstí.

Vstup do Second Life byl pro mnoho firem prestižní a chlubili se jím v reklamních článcích a na svých webových prezentacích.

V červnu 2008 se Ministerstvo vnitra rozhodlo využít virtuálního fenoménu, v němž se pohybují miliony lidí na celém světě, včetně tisíců Čechů, k prezentaci projektu P1000. Od něj si ministr Ivan Langer sliboval, že bude jedním hlavních pilířů modernizace policie. Zajímavý článek o vstupu PČR do Second Life si přečtěte níže.

Slovakia

Vyjmuto z vyprávění Patrika Martynova: „Po té, co jsem skončil ve funkci starosty Valuty přišla od avatara ze slovenské komunity (Alexus Gottesmann) finanční nabídka na koupi vlastního ostrova a založení ostrova  „Slovakia“. Fakticky měla Slovakia tři majitele: Patrika Martynova, Alexe Gottesmanna a Tristana Delpiaze. Do týmu patřili i stavitelé Radovan Hawker, MilanKak Frog, Homolková Pelouš a Ejl Panáček a scripter Hunder Bellios.

Byla oslovena reálná firma, která spolufinancovala ostrov. I tam měl Patrik klub Angel Club No.1, který vedla Martina Low, Kate Petlyakov a Linn Lorefield. Na ostrově bylo podzemí, katakomby s pár zvířatkami, kobkou… obchodní centrum s obchody na pronájem, residenční zóna na domy a hlavně… Centrální věž. Byl tam klub. Dělali se tématické akce jako Miss, Missák, karnevaly a další. Po čase se na ostrov přestěhoval druhý klub CCaS.

Zorganizovala se setkávání v RL, v Brně, aby to bylo stejně daleko pro Čechy i Slováky. S rostoucí oblíbeností ale souviselo i to, že se o ostrově Slovakia začaly šířit lži a pomluvy v rámci konkurenčního boje o uživatele SL. Asi po roce pak Slovakia skončila.


2012

V lednu 2012 Martin Dvořák (firma beVirtual, s.r.o.) a bývalý společník firmy BENETA.cz, s.r.o., prodal doménu secondlife.cz a tím ukončil působení své firmy na SL.

Proběhla MISS Bohemia 2012 s těmito výsledky:

  1. Hanka Marcus
  2. Darina Breuwer
  3. Haroka Rieko
  4. Darwin
  5. Jaqui Loire
  6. Jessi Meidoom

 


 

Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..