Zkuste si obléknout uniformu ve virtuálním světě, nabízí policie

7. června 2008     autor: Pavel Eichler
link: http://zpravy.idnes.cz/zkuste-si-obleknout-uniformu-ve-virtualnim-svete-nabizi-policie-pyg-/domaci.aspx?c=A080604_173610_domaci_pei

Policie láká nové rekruty do svých řad také ve virtuálním světě. Hráčům počítačové hry Second Life umožní obléknout se do stejné uniformy, kterou nosí živí policisté. Mají stejný úkol jako v reálu: pomáhat a chránit. Jen střílet nebudou moct.

Minulý týden vyrostla v populární on-line počítačové hře Second Life první služebna Policie České republiky. Ministerstvo vnitra se rozhodlo využít virtuálního fenoménu, v němž se pohybují miliony lidí na celém světě, včetně tisíců Čechů, k prezentaci projektu P1000. Od něj si ministr Ivan Langer slibuje, že bude jedním hlavních pilířů modernizace policie.

Second Life vlastně není typická počítačová hra, má spíš blíž k virtuálnímu 3D světu. Po vstupu do něj si vyberete postavu – avatara – která v Second Life žije místo vás, ale plní vaše příkazy. Zvolíte si podobu postavy a charakteristické vlastnosti a žijete.

Nemusíte plnit žádné úkoly, nikoho zabíjet něco sbírat. Jen si žijete – chodíte nakupovat do virtuálních obchodů, do banky, seznamujete se s jinými avatary, trávíte s nimi čas. Většina z pěti tisíc Čechů, kteří v Second Life žijí své druhé životy, se pohybuje v českém městě Bohemia z dílny firmy beVirtual.

Její programátoři, kteří se starají o chod Bohemie, od začátku jejího „stvoření“ usilují o dosažení co nejreálnějšího obrazu skutečného českého městečka. 

„Chtěli jsme zkusit experiment se zřízením policejní služebny. Rádi bychom, aby se avataři časem na policisty obraceli s problémy nebo dotazy a oni jim je pomáhali řešit,“ vysvětlil iDNES.cz ředitel společnosti Martin Dvořák důvody, kterého vedly k vyzvání Policejního prezidia ke spolupráci.

Zřízení policejní služebny v Bohemii má svou logiku. Lidé, kteří hrají Second Life – avataři, musí dodržovat stanovená pravidla – například nestřílet po ostatních nebo nenajíždět autem na chodník. Na to – a další věci – mají muži a ženy v uniformách dohlížet podle Langerova hesla: Pomáhat a chránit. 

„Zasahovat do nějakých sporů, to budou až na posledním místě,“ upozornil manažer Projektu P1000 Petr Židek.

Pokud se přítomnost policie v Bohemii osvědčí a komunita avatarů s její přítomností bude souhlasit, měla by získat mnohem víc pravomocí.

Rozšíří se i jejich počet. Zatím v moderní budově policejní služebny, jejíž zařízení odpovídá té skutečné rekonstruované, slouží jen dvě hodiny denně dva avataři Dana Kraus a Jenda Haka.

Policejní prezidium za přítomnost svých lidí v Second Life platí dva tisíce korun za měsíc. Naprogramování služebny a avatarů zaplatil správce Bohemie, tedy firma beVirtual. Odhadem do toho investovala čtyřicet tisíc korun.

Do služeb virtuální Policie České republiky se může dát každý, kdo o to projeví zájem, ale musí splnit určitá kritéria. „Jsou to především dobrá historie uživatele, důvěryhodnost, známost ve světě SL a spolehlivost,“ vypočítává Petr Židek.

V Second Life už je celá řada českých firem, ale i Český rozhlas. Vysílá v něm oblíbenou rozhlasovou reality show Odhalení. 


 

Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

1 komentář: „Zkuste si obléknout uniformu ve virtuálním světě, nabízí policie

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..