Bohemia

V roce 2007 vzniklo v prostoru Second Life virtuální město Bohemia, které se stalo zábavním a kulturním centrem jak pro české a slovenské uživatele SL, tak pro všechny návštěvníky z jiných koutů světa, kteří chtěli např. získat informace o České republice a Slovensku. Vytvořené město architektonicky odpovídalo českému a slovenskému stylu a hovořilo se zde česky nebo slovensky, pobyt byl bezplatný a veškeré služby města byly také zdarma. Své virtuální sídlo zde měly např. Telefónica O2 Czech Republic, Pivovary Staropramen, IBM Česká republika, Policie ČR, CzechTourism, Český rozhlas a další.

Provoz a výstavba českého městečka Bohemia stály za rok existence od roku 2007 do roku 2008 cca milion korun českých.

Jedinečná fotogalerie z jednotlivých fází vývoje Bohemie

Bohemia-01


Zakladatelem a starostou města byl Ing. Martin Dvořák, Ph.D., spoluzakladatel BENETA.cz, s.r.o. (25.6.2003 – 18.8.2008) a jednatel firmy beVirtual, s.r.o. (14.4.2008). 


V září 2007 vstupovala do SL nejen firma p. Dvořáka, ale zájemci o vstup do virtuálního světa byla investiční skupina J&T se svou bankou a fotbalovou Spartou, firma prodávající reklamní textil Longdog nebo webhostingová firma Ignum.

V říjnu 2007 vstoupil do virtuálního internetového světa Second Life i Český rozhlas na veletrhu Invex prostřednictvím projektu Odhalení a Radia Wave. To přinášelo posluchačům v Second Life každý pátek po poledni čerstvé informace z virtuálního světa. „Mapujeme zajímavé události, konference, semináře, hudební události a další aktivity účastníků Second Life,“ řekl ředitel stanice Ladislav Kylar. Na ostrově Czechoslovakia v městě Bohemia vytvořil Český rozhlas trojrozměrný virtuální stan, v němž vysílala i rozhlasová stanice Leonardo. 

Velmi zajímavý souhrný článek o SL z této doby, dotýkající se aktuálních kauz jako je hazard, dětská pornografie či ověřování identity a přinášející aktuální statistické údaje najdete zde…


Vyjmuto z vyprávění Patrika Martynova: „Jakmile se rozkřiklo, že chci zakládat druhý klub v době, kdy v Bohemii byl pouze klub „X“ jako první cz/sk klub, začali se okolo mně množit intriky… (pozn. redakce: od té doby se mnoho nezměnilo :-). Založil jsem skupinu „Angels and Cowboys„. Klub mi postavili Golfy Huet a Rollo Smith. Byla to velká kostka. V přízemí byl klub a v patře erotický klub. Abych více pomohl „kšeftu“ založil jsem si avatarku 🙂 Klub byl na simu Meola, který sousedil s Valutou. Jeho první DJ byl Dejw Ducrot. Pak jsem se stal starostou Valuty. Asi na rok.“


V roce 2008 opustil Ing. Martin Dvořák, Ph.D. pozici ředitele a spoluzakladatele společnosti BENETA.cz, s.r.o. (25.6.2003 – 18.8.2008) a s partnery založil firmu 14.4.2008 firmu beVirtual, s.r.o., aby měli vhodnou právní subjektivitu pro uzavírání smluvních vztahů s reálnými partnery města Bohemia. beVirtual se stala vlastníkem města. Město vedla Rada města, složená z pěti lidí, v jejímž čele stál zvolený starosta města Martin Duncker.


V roce 2008 vstoupila do SL agentura CzechTourism se svým infocentrem. Předobrazem pro zastoupení Česka bylo reálné infocentrum agentury CzechTourism na Staroměstském náměstí.

Vstup do Second Life byl pro mnoho firem prestižní a chlubili se jím v reklamních článcích a na svých webových prezentacích.


Služebna PČR v SLV červnu 2008 se Ministerstvo vnitra rozhodlo využít virtuálního fenoménu, v němž se pohybují miliony lidí na celém světě, včetně tisíců Čechů, k prezentaci projektu P1000. Od něj si ministr Ivan Langer sliboval, že bude jedním hlavních pilířů modernizace policie. Zajímavý článek o vstupu PČR do Second Life si přečtěte níže.

Realizace repliky interiéru nové policejní služebny projektu P1000 podle vizualizací a fotografií reálných policejních služeben. Vytvoření dvou avatarů – policistky a policisty. Projekt byl realizován v Second Life a trval od května 2008 do roku 2010.


Virtuální pobočka Regionální knihovny Karviná v podobě zavřené knihy, obsahující animace, interaktivní objekty a od ledna 2011 i 3D katalog knihovny. Každý měsíc byly prezentovány výstavy a zajímavé akce knihovny v reálném světě. Realizace 3D katalogu byla skvělým projektem, který uživatelům v Second Life umožňoval práci s fondem Regionální knihovny v Karviné. Vyhledávané výsledky byly zobrazovány v SL, uživatelé mohli shlédnout katalogové lístky jednotlivých položek, úryvky z knih, ukázky z filmů a hudebních skladeb.


Česká firma CROY – wine&design manufacture spojuje tradiční i moderní design s vínem jako součástí moderního životního stylu. V roce 2008 se tato firma rozhodla vstoupit do virtuálního světa. Bylo vytvořeno virtuální sídlo, inspirované architektonicky zajímavou Glass Cube v Německu. Projekt existoval v Second Life od října 2008 do roku 2010.


IBM Integrated Delivery Center v Second Life
Projekt byl realizován od listopadu 2008 do roku 2010 v Second Life.


Pobočka Raiffeisenbank
Vytvoření pobočky banky v již existující historické budově českého virtuálního města podle fotografií reálné pobočky banky v Praze. Projekt trval od února 2009 do roku 2010 v Second Life.


Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Bohemii
Filozofická fakulta Univerzity Palackého se jako první vysoká škola v České republice rozhodla vyzkoušet výuku ve virtuálním světě. Před koncem roku 2008 vybudovala svoje sídlo, proškolila pedagogické pracovníky v oblasti základních dovedností v SL a otevřela první seminář pro studenty.

SS-07.25.2019-11.14.46AM


Webschool – vytvoření futuristické budovy jazykové školy podle návrhu architekta, vytvoření dárkových předmětů věnovaných avatarům zdarma při otevření budovy, realizace otevírací párty. Projekt trval od března 2009 do roku 2011 v Second Life.


Bohemia Mall byl v letech 2009-2011 region určený pro Čechy a Slováky, kteří se v Second Life rozhodli virtuálně podnikat. Jednotlivé parcely byly určené k pronájmům výrobcům a prodejcům, společné prostory k pořádání trhů a dalších akcí, které propagovaly jak region, tak jednotlivé prodejce. Projekt trval od srpna 2009 do dubna 2011 v Second Life.

SS-07.25.2019-11.27.24AM


V lednu 2012 Martin Dvořák (firma beVirtual, s.r.o.) a bývalý společník firmy BENETA.cz, s.r.o., prodal doménu secondlife.cz a tím ukončil působení své firmy na SL.


Od dubna 2013 mohou uživatelé virtuálních světů navštívit repliku náměstí virtuálního města Bohemia, inspirovanou náměstím města Bohemia v Second Life v letech 2007 – 2010. Replika je součástí Bohemia Story, prvního z “virtuálních příběhů.” Protože série příběhů přesahuje možnosti tohoto webu, byla vytvořena samostatná microsite v češtině a angličtině na adrese opensim.21strom.com, kde budou postupně zveřejňovány i další virtuální příběhy. Součástí příběhu je úvodní článek a vlastní region v OpenSim světě, v případě Bohemia Story je to Metropolis Grid. Otevření tohoto regionu předcházela také “aprílová” kampaň na sociálních sítích Facebook a Google Plus. Zveřejnění fotografií ze “starého” virtuálního města Bohemia se současnými grafickými efekty vyvolalo pochybnosti i zájem uživatelů, a otevření repliky náměstí bylo přijato velmi pozitivně. Více o tomto projektu naleznete zde…

Sledujte nás a dejte nám Like 🙂
error

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..